O ministrze Ignacym Boernerze, 10.11.2023
DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2023 » O ministrze Ignacym Boernerze, 10.11.2023
Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli było organizatorem w piątek, 10 listopada, wieczornicy niepodległościowej poświęconej życiu i działalności płk. Ignacego Boernera – ministra poczt i telegrafów w kilku rządach II RP.
Wydarzenie zostało zorganizowane w Miejski Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Udział w nim wzięli, m.in. Krzysztof Boerner – wnuk ministra, Wojciech Rychlik – wicestarosta zduńskowolski, Katarzyna Chwiałkowska – dyrektor Biura Edukacji Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zduńska Wola, Paweł Perdek – dyrektor Miejski Domu Kultury w Zduńskiej Woli, Jacek Kopczyński – właściciel Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach k. Szadku, Dawid Mazurkiewicz – radny powiatowy.
Wieczornicę rozpoczęto od wręczenia legitymacji Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli dwóm nowym członkom. Kulisy życia i kariery zduńskowolanina Ignacego Boernera (1875-1933), bliskiego współpracownika marsz. Józefa Piłsudskiego, przybliżył prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli dr Jarosław Stulczewski. W swoim odczycie przypomniał zasługi ministra dla ojczyzny, a także odradzającej się w 1918 r. niepodległości. Warto zaznaczyć, że zduńskowolaninowi Polacy zawdzięczają skrzynki zbiorcze na listy w blokach lub podział na rodzaje przesyłek i listów. W trakcie spotkania zaprezentowany został reprint druku manuskryptowego niewielkich rozmiarów, wydanego na pogrzeb ministra Boernera 15 kwietnia 1933 r. Jest to zapis audycji żałobnej nadanej przez rozgłośnie radiowe w Polsce w dniu uroczystości pogrzebowych. Chętni otrzymali publikacje za darmo. Reprint wydało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli z okazji 90. rocznicy śmierci Ignacego Boernera, dzięki wsparciu finansowemu samorządu powiatu zduńskowolskiego.
Po odczycie była okazja do porozmawiania przy cieście i herbacie. Słodki poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Czechy na czele z przewodniczącą Urszulą Sakiewą.
fot. A. Woźnicki
tekst J. Stulczewski