„V Miasteczko Złotnickiego”, 17.06.2018 [relacja]

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2018 » „V Miasteczko Złotnickiego”, 17.06.2018 [relacja]

Mieszkańcy Zduńskiej Woli, powiatu zduńskowolskiego oraz regionu łódzkiego w niedzielę 17 czerwca mogli cofnąć się w czasie o ponad sto lat. Wszystko za sprawą historycznego miasteczka założyciela miasta Stefana Złotnickiego, które można było zwiedzać na ul. Złotnickiego. „Miasteczko Złotnickiego” to impreza zainicjowana przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Tegoroczna edycja wydarzenia była współorganizowana przez Cech Rzemiosł Różnych i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży w Zduńskiej Woli. Partnerem regionalnym było Łódzkie Promuje, a przedsięwzięcie mogło się odbyć dzięki pomocy Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Stowarzyszeniu Złoty Krzyż i redakcji miejscowego „Dziennika Łódzkiego”.

Na ul. Złotnickiego można było zobaczyć jak kiedyś wyglądała praca tokarza, garncarza, stolarza, fotografa, krawca, praczki, fryzjera czy piekarza. Nie zabrakło też strojów z epoki. Odbył się pokaz mody damskiej stylizowanej na wiek XIX, a także zaprezentowano krótki epizod z powstania styczniowego z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Złoty Krzyż i G.R.H. „Chrobry I”. W tym roku po raz pierwszy na ul. Złotnickiego pojawiła się scena, na której nie zabrakło licznych występów artystycznych. Zaprezentowały się dzieci ze Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na pięterku”, Studia Tańca Anety Barton Arabesque, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. Atrakcją był koncert sopranistki Danuty Dudzińskiej-Wieczorek z Krzysztofem Marciniakiem oraz koncert zespołu „Rachunek sumienia”. Podczas Miasteczka Złotnickiego nie mogło zabraknąć zduńskowolskiej Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Kapeli Podwórkowej „Webry”.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim którzy przyczynili się do możliwości zorganizowania piątej edycji „Miasteczka Złotnickiego”, a w szczególności instytucją które wsparły je finansowo: Powiatowi Zduńskowolskiemu, Urzędowi Miasta Zduńska Wola i Zarządowi Województwa Łódzkiego. Historyczne miasteczko było jedną z atrakcji tegorocznych Dni Zduńskiej Woli.

 

Fot. A. Woźnicki