"Twarze" stanu wojennego Zduńskiej Woli - wystawa, 13.12.2016

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2016 » "Twarze" stanu wojennego Zduńskiej Woli - wystawa, 13.12.2016

      Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i Miejski Dom Kultury Zduńskowolskie Centrum Integracji "Ratusz" zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej "Twarze" stanu wojennego Zduńskiej WoliWernisaż odbędzie się 13 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w zduńskowolskim "Ratuszu". Wystawa prezentuje cykl fotografii Tomasza Misiaka, dokumentujących wydarzenia społeczno-polityczne na terenie Zduńskiej Woli po historycznym zdarzeniu z 13 grudnia 1981 r. Niezwykle ciekawe fotografie, dotychczas niepublikowane, po ponad trzydziestu latach zostaną po raz pierwszy publiczne zaprezentowane. Wystawa została przygotowana w ramach 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wstęp wolny.
      Tomasz Misiak to znany zduńskowolski fotografik, dokumentalista i fotoreporter. Urodzony 21 maja 1954 r. w Sieradzu jako syn Stefana i Marii z Marglów. Ukończył w roku 1975 Technikum Mechaniczne w Zduńskiej Woli. Jego zainteresowanie fotografią sięgają czasów szkoły średniej. Zapisał się wówczas do sekcji fotograficznej prowadzonej przez Tadeusza Jagielskiego przy Miejskim Domu Kultury w Zduńska Wola. Pierwsze zdjęcie wykonał w roku 1975 swojemu nauczycielowi – Feliksowi Rajczakowi. Dzięki niemu, zdjęcia autorstwa Misiaka wypłynęły na światło dzienne, on również zauważył jego talent do fotografii. Od 1979 r. pracownik Zakładowego Domu Kultury przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Zwoltex”. W latach 1982-2015 zatrudniony w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli. Na przełomie lat 70. i 80. fotografował dla Krajowej Agencji Wydawniczej. W listopadzie 1983 r. uzyskał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii. Nauczał fotografii w Domach Kultury w Łasku, Sieradzu i Zduńskiej Woli.
      Fotorelacjonował wydarzenia historyczne dla Zduńskiej Woli oraz Polski m. in. dokumentował powstanie i rozwój „Solidarności”. Był kronikarzem tych wydarzeń. Fotografował budowę pomnika ofiar „Grudnia '70” w Gdyni, uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, strajk studentów łódzkich, wmurowanie kamienia węgielnego pod ośrodek im. św. M.M. Kolbego w Zduńskiej Woli, festiwal w Jarocinie 82, posiedzenia Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Sieradzu, wizyty w Zduńskiej Woli: Edwarda Osóbki-Morawskiego, Jana Olszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Zygmunta Bujaka, Andrzeja Gwiazdy, Andrzeja Leppera, Mariusza Pudzianowskiego, Waldemara Pawlaka, Jarosława Kaczyńskiego i innych. Jego fotografie publikowane były w gazetach m. in.: „Głos Robotniczy”, „Nad Wartą”, „Odgłosy”, „Życie Zduńskiej Woli”, „Kobieta i Życie”, „Katolik”, „Dziennik Łódzki”, „Przyjaciółka”, „Książka Ziemia”, a także w pierwszym turystycznym przewodniku po Zduńskiej Woli autorstwa Ryszarda Poradowskiego, wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. W latach 1976-1990 członek Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1979-1983 członek Zarządu Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej w Sieradzu przy Zarządzie Wojewódzkim ZSMP. Od roku 1982 do chwili obecnej członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Mieszka w Zduńskiej Woli.

tekst: J. Stulczewski