III Miasteczko Złotnickiego [relacja], 19.06.2016

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2016 » III Miasteczko Złotnickiego [relacja], 19.06.2016

      Po raz trzeci Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przy współpracy Cechu Rzemiosł Różnych zorganizowało imprezę pn. "Miasteczko Złotnickiego". Tym razem w niedzielę, 19 czerwca zaprosiliśmy mieszkańców Zduńskiej Woli i okolicy w epokę z XIX i początku XX wieku na ul. Złotnickiego.  

      W ramach "III Miasteczka Złotnieckiego" udało się zorganizować kilka stoisk wystawienniczo-rzemieślniczych z minionej epoki. Można było zobaczyć stanowiska m.in. zduna, szewca, krawca, piekarza, lodziarz, wikliniarza i hafciarki. A ponadto była praczka, fotograf, kataryniarz Tadziu, salonik mieszczański i ogródek jordanoski dla najmłodszych. W muzeum miejskim funkcjionowała zabytkowa apteka. Furorę zrobili pokaz zabytkowej ręcznej sikawki Ochotniczej Straży Pożarnej z Sworawy k/ Poddębic. Dodatkowo czas umilał występ Miejskiej Orkiestry Dętej i artystów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Z kolei za sprawą redakcji miejscowego Dziennika Łódzkiego udało się wydać okolicznościową gazetę, wzorowaną na tych wydawanych pod koniec XIX w.

      Organizatorzy dziękują wszystkim którzy przyczynili się do możliwości zorganizowania trzeciej edycji "Miasteczka Złotnieckiego", a w szczególności: Powiatowi Zduńskowolskiemu, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Dziennikowi Łódzkiemu i Miejskiemu Domu Kultury. 

tekst J. Stulczewski

fot. A. Woźnicki