Nie żyje Tomasz Misiak, członek TPZW, 2.04.2018

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2018 » Nie żyje Tomasz Misiak, członek TPZW, 2.04.2018

             Nie żyje Tomasz Misiak znany zduńskowolski fotografik, dokumentalista, fotoreporter i członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zmarł w poniedziałek, 2 kwietnia. Miał 64 lata.
            Tomasz Misiak urodził się 21 maja 1954 r. w Sieradzu jako syn Stefana i Marii z Marglów. Ukończył w roku 1975 Technikum Mechaniczne w Zduńskiej Woli. Jego zainteresowanie fotografią sięgają czasów szkoły średniej. Zapisał się wówczas do sekcji fotograficznej prowadzonej przez Tadeusza Jagielskiego przy Miejskim Domu Kultury w Zduńska Wola. Pierwsze zdjęcie wykonał w roku 1975 swojemu nauczycielowi – Feliksowi Rajczakowi. Dzięki niemu, zdjęcia autorstwa Misiaka wypłynęły na światło dzienne, on również zauważył jego talent do fotografii. Od 1979 r. pracownik Zakładowego Domu Kultury przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Zwoltex”. W latach 1982-2015 zatrudniony w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli. Na przełomie lat 70. i 80. fotografował dla Krajowej Agencji Wydawniczej. W listopadzie 1983 r. uzyskał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii. Nauczał fotografii w Domach Kultury w Łasku, Sieradzu i Zduńskiej Woli.
            Fotorelacjonował wydarzenia historyczne dla Zduńskiej Woli oraz Polski m. in. dokumentował powstanie i rozwój „Solidarności”. Był kronikarzem tych wydarzeń. Fotografował budowę pomnika ofiar „Grudnia '70” w Gdyni, uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, strajk studentów łódzkich, wmurowanie kamienia węgielnego pod ośrodek im. św. M.M. Kolbego w Zduńskiej Woli, festiwal w Jarocinie 82, posiedzenia Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Sieradzu, wizyty w Zduńskiej Woli: Edwarda Osóbki-Morawskiego, Jana Olszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Zygmunta Bujaka, Andrzeja Gwiazdy, Andrzeja Leppera, Mariusza Pudzianowskiego, Waldemara Pawlaka, Jarosława Kaczyńskiego i innych. Jego fotografie publikowane były w gazetach m. in.: „Głos Robotniczy”, „Nad Wartą”, „Odgłosy”, „Życie Zduńskiej Woli”, „Kobieta i Życie”, „Katolik”, „Dziennik Łódzki”, „Przyjaciółka”, „Książka Ziemia”, a także w pierwszym turystycznym przewodniku po Zduńskiej Woli autorstwa Ryszarda Poradowskiego, wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. W latach 1976-1990 członek Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Od roku 1982 do chwili obecnej był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.
           W grudniu 2016 r. w zduńskowolskim „Ratuszu”, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Miejski Dom Kultury zorganizowały ostatnią wystawę fotografii Tomasza Misiaka pt. „Twarze stanu wojennego Zduńskiej Woli”, dokumentujących wydarzenia społeczno-polityczne na terenie Zduńskiej Woli po historycznym zdarzeniu z 13 grudnia 1981 r.
           Tomasz Misiak zmarł w drugi dzień Świąt Wielkanocnych w swoim domu w Zduńskiej Woli.

Ostatnie pożegnanie Tomasza Misiaka odbędzie się w piątek, 6 kwietnia. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Ducha na cmentarzu parafialnym w Sieradzu. Następnie zostanie pochowany w grobie rodzinnym na sieradzkim cmentarzu.

tekst: Jarosław Stulczewski