Obchody wybuchu II wojny światowej, 31.08-1 i 4.09.2019

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2019 » Obchody wybuchu II wojny światowej, 31.08-1 i 4.09.2019

      Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy" podczas weekendu w dniach 31 sierpnia - 1 września zorganizowało dioramę historyczną wraz z okolicznościową wystawą sprzętu, umundurowania i ekwipunku żołnierzy m. in. 28, 30 i 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w miejscowości Beleń, gm. Zapolice – miejscu walk wrześniowych i zachowanych umocnień polskich z 1939 r. na linii rzeki Warty. O walkach opowiadał Maciej Milak, członek Towarzystwa, znawca i pasjonat historii. Rozdawano także specjalnie wydane karty pamiątkowe, które zostały wydane przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Swoją obecnoscią wydarzenie wsparli także członkowie Stowarzyszenia "Złoty Krzyż". Z kolei wieczorem 4 września przygotowano instalację patriotyczną w miejscu walk wrześnowych.

      To tam w nocy z 4 na 5 września 1939 r. nad Warta stoczono walki, jakie prowadził 30 pułk Strzelców Kaniowskich, próbujący utrzymać pozycje w starciu z żołnierzami niemieckiej 17 Dywizji Piechoty.  Walki miały dramatyczny przebieg. Polskie oddziały znajdowały się pod silnym ostrzałem artyleryjskim, a gwałtowny atak niemiecki złamał obronę w Beleniu. Wojsko Polskie odzyskało go po szturmie na bagnety. Ostatecznie Niemcy zajęli się prawy brzeg Warty i 5 września rozpoczął się odwrót polskich żołnierzy. Polegli w bitwie żołnierze września pochowani zostali na cmentarzu w Strońsku. Znajduje się tam mogiła blisko 300 żołnierzy.

      Ponadto prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli 1 września wziął udział w uroczystościach rocznicowych zorganizowanych w Zduńskiej Woli.

Partnerem wydarzenia w Beleniu był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Patronat honorowy Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego.

tekst. J. Stulczewski
fot. A. Woźnicki