Otwarcie wystawy "Belfer. Numer bez wartości" w I LO, 15.10.2019
DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2019 » Otwarcie wystawy "Belfer. Numer bez wartości" w I LO, 15.10.2019
Z okazji Dnia Nauczyciela w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli została 15 października 2019 r. otwarta wystawa zatytułowana „Belfer. Numer bez wartości” Poświęcona jest Ludwikowi Wicherowi, zasłużonemu przedwojennemu dyrektorowi tej placówki. Zorganizowane wystawy było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej.
Ludwik Wicher urodził się w 1886 r. w chłopskiej, inteligenckiej rodzinie. Całe życie związany był ze szkolnictwem. W 1922 r. trafił do Zduńskiej Woli. Został powołany na dyrektora Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego (dzisiejsze I LO). To za jego sprawą miasto odkupiło od banku budynek znajdujący się obecnie przy ul. Dąbrowskiego 6, gdzie nową siedzibę znalazło ówczesne gimnazjum. Spowodowało to znacznie łatwiejszy dostęp do nauki w tej szkole. Ludwik Wicher był także redaktorem wydawnictwa „Stulecie miasta Zduńskiej Woli 1825 – 1925”. Podczas obchodów 100-lecia Zduńskiej Woli w roku 1925 witał odwiedzającego miasto prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.
W otwarciu wystawy wzięli udział m.in.: prezydent miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, wicestarosta zduńskowolski Wojciech Rychlik, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola i dyrektor I LO im. K. Wielkiego Tomasz Siemienkowicz, zastępca komendanta Powiatowego PSP st. kpt. Łukasz Drzewiecki, dyrektor Biura Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zduńska Wola Katarzyna Chwiałkowska. Starostę Lipnowskiego reprezentowała Edyta Zielińska – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Lipnie, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej – wiceprezes Michał Lewandowski.
Wcześniej, 30 września podobną uroczystość zorganizowano w Lipnie, gdzie w tamtejszym liceum w okresie dwudziestolecia międzywojennego i po wojnie nauczał Wicher, a także kierował szkołą średnią. Tam też zmarł w 1965 r. i spoczywa.
Sylwetkę Ludwika Wichera przybliżają nie tylko plansze tworzące ekspozycję w liceum. Można o nim poczytać także w publikacji zatytułowanej „Ludwik Wicher – nauczyciel, dyrektor, publicysta, więzień Dachau”. Jej współautorem jest ks. Mariusz Budkiewicz – członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i wikariusz z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zduńskiej Woli.
Wystawa w I LO będzie czynna miesiąc w godzinach pracy szkoły.
fot. W. Rychliński (Dz. Łódzki)