Poszukiwania samolotu w Górach Prusinowskich, 13-14.06.2016

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2016 » Poszukiwania samolotu w Górach Prusinowskich, 13-14.06.2016

      W dniach 13-14 maja 2016 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Zduńsiej Woli w lesie w Górach Prusinowskich (gm. Szadek, pow. zduńskowolski) odbyły się prace poszukiwawczo-eksploracyjne w miejscu katastrofy lotniczej z września 1939 r. Grupa pasjonatów historii lotnictwa oraz członkowie TPZW odkopali szczątki polskiego samolotu z czasów II Wojny Światowej.  

      Odnalezione szczątki potwierdziły pierwotne przypuszczenia specjalistów, że maszyna, która 5 września 1939 roku spadła w lesie w miejscowości Góry Prusinowskie to polski samolot RWD-14b "Czapla" należący do 33 Eskadry Obserwacyjnej Armii Poznań. W miejscu katastrofy znaleziono m.in. fragmenty pokrywy radiostacji, tabliczkę osłony silnika, fragmenty stopionego metalu a nawet ludzkie szczątki. Odkopano także ryngraf należący do jednego z żołnierzy załogi. Ustalono, że załogę polskiego samolotu stanowili: podporucznik obserwator Tadeusz Sawicki oraz kapral pilot Brunon Ślebioda.  Najpierw zostali pochowani na miejscu upadku, zaś pod koniec 1939 r. lub na początku roku 1940 zostali ekshumowani na cmentarz parafialny w Zadzimiu. Do dziś jest to mogiła bezimienna. W literaturze przedmiotu występują jako zestrzeleni w okolicach Koła i tam mają symboliczną mogiłę! Dzięki pracom archeologicznym w Górach Prusinowskich, udało się częściowo zrewidować dotychczasową wiedzę na ich temat.

Pracom poszukiwawczym towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej red. Adama Sikorskiego, prowadzącego program "Było, nie mineło - kronika zwiadowców historii". 30 maja 2016 r. odbyła się premiera odcinka pn. "Las zabliźnił rany" w TVP Historia. 

tekst J. Stulczewski

fot. A. Woźnicki/K. Kaniecki (Dziennik Łódzki)kkk