Uczczono pamięć żołnierzy AK w Karsznicach, 25.02.2024

Towarzystwo » Uczczono pamięć żołnierzy AK w Karsznicach, 25.02.2024

      Uczczono pamięć straconych przez Niemców żołnierzy AK w Karsznicach. 80 lat temu, 25 lutego 1944 r., za sabotaż i dywersję zostali publicznie powieszeni na terenie karsznickiej parowozowni Kazimierz Kałużewski (ps. „Chinczyk”) i Juliusz Sylla (ps. „Nit”). W rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, odbyły się okolicznościowe uroczystości.
      Po mszy w intencji pomordowanych, uczestnicy przeszli pod pomniku bohaterskich kolejarzy na pl. Zwycięstwa, gdzie delegacje samorządowców, parlamentarzystów oraz organizacji społecznych i politycznych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Sygnał do rozpoczęcia uroczystości dał gwizd lokomotyw, stojących na torach przy stacji Zduńska Wola Południowa.
      Następnie na grobach żołnierzy AK i ich rodzin spoczywających na cmentarzu parafialnym pw. św. Józefa w Zduńskiej Woli-Karsznicach zapalono znicze i złożono kwiaty. Była to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli przygotowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Kolei w Zduńskiej Woli Karsznicach. W ten sposób uhonorowano i przypomniano takie osoby jak: Tadeusz Binek, Józef Błaszczyk, Antoni Cieślewicz, Sylwester Cieślewicz, Edmund Klimaszewski, Mieczysław Klimaszewski, Stefan Klimaszewski, Tadeusz Klimaszewski, Marian Knot, Antoni Kosecki, Konstanty Kurowski, Franciszka Suchłobowicz, Ryszard Suchłobowicz, Ludwik Truszkowski, Józef Trzebowski. Niektórzy z wymienionych to kolejarze aresztowani po dekonspiracji w grudniu 1942 r. Nie są to jednak wszyscy uczestnicy antyniemieckiej konspiracji spoczywający na karsznickiej nekropolii.
     Uroczystości 80. rocznicy stracenia żołnierzy AK zorganizowało miasto Zduńska Wola oraz partnerzy: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Zduńskiej Woli Karsznicach, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Wspólnota Lokalna Osiedla Karsznice, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.

fot. A. Olejniczak
tekst J. Stulczewski