VI Miasteczko Złotnickiego, 16.06.2019

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2019 » VI Miasteczko Złotnickiego, 16.06.2019

Na ulicy Złotnickiego w Zduńskiej Woli w niedzielę 16 czerwca odbędzie się tradycyjnie impreza plenerowa „VI Miasteczko Złotnickiego”, mająca na celu promowanie i przypominanie tradycji fabrykanckich i włókienniczych Zduńskiej Woli, a także jego rzemiosła uprawianego na przełomie XIX i XX wieku oraz postaci założyciela miasta Stefana Złotnickiego. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli we współpracy ze zduńskowolskim Cechem Rzemiosł Różnych.

Ulica Złotnickiego w Zduńskiej Woli od godz. 10 zmieni się w świat z czasów naszych przodków. Nie zabraknie stoisk wystawienniczo-edukacyjnych promujących zawody rzemieślnicze. Odbędą się pokazy rzemieślnicze, m. in.: krawca, piekarza, wikliniarza, fryzjera, cieśli. Pojawią się także dwa warsztaty tkackie i fotografa z początku XX wieku. Muzeum Papieru i Druku z Łodzi będzie prowadzić warsztaty czerpania papieru. Można będzie przejechać się powozem konnym oraz wybić pamiątkową monetę. Cechem Rzemiosł Różnych przygotuje ekspozycję historycznych zduńskowolskich sztandarów cechowych. Dla odwiedzających będzie czynne bezpłatnie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Nie zabraknie również niespodzianek, jak epizod historyczny.

Partnerem regionalnym imprezy jest Promuje Łódzkie. Szósta edycja „Miasteczka Złotnickiego” nie odbyłaby się bez wsparcia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Stowarzyszenia Złoty Krzyż, Muzeum Papieru i Druku w Łodzi, Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli i miejscowej redakcji „Dziennika Łódzkiego”. Imprezę dofinansował Zarząd Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Zduńska Wola i Powiat Zduńskowolski. Wydarzenie będzie przebiegać pod patronatem: Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Prezydenta Zduńskiej Woli Konrada Pokory i Starosty Zduńskowolskiego Hanny Iwaniuk.