VIII Kwesta na rzecz renowacji nagrobków, 1-3.11.2019

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2019 » VIII Kwesta na rzecz renowacji nagrobków, 1-3.11.2019

Kwesta na zduńskowolskim starym cmentarzu została zorganizowana ósmy raz. Tym razem trwała trzy dni – od 1 do 3 listopada. Zbiórka cieszy się coraz większą popularnością wśród zduńskowolan. Świadczą o tym rosnące kwoty zebrane podczas kwesty i liczba wolontariuszy zbierających pieniądze. Do kwestowania zgłosiło się ponad 70 wolontariuszy. Byli wśród nich m.in. członkowie TPZW, ludzie kultury, samorządowcy, artyści, dziennikarze, nauczyciele oraz dzieci ze zduńskowolskich szkół z Janiszewic i Karsznic. Nowością cieszyła się możliwość płatności terminalem.

Kwestę podsumowano w środę 6 listopada w muzeum miejskim. Łącznie zebrano 15 61984 groszy, z czego 275 zł 10 groszy pochodziło z wpłat za pomocą terminala. Za pieniądze zebranych podczas poprzedniej kwesty udało się w tym roku wykonać renowację dwóch pomników ks. pastora Jerzego Wendta i jego małżonki Wilhelminy (II połowa XIX w.) oraz Barbary i Richarda Hackbarth (XX w.), będących w gminnej ewidencji zabytków. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy wrzucali pieniądze do naszych kwestarskich puszek!!

Osoby, które nie dotarły na cmentarz, a chciałyby wesprzeć ideę renowacji nagrobków, będą miały do tego w dalszym ciągu okazję. Pieniądze można wpłacać na konto pomocnicze Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli: Bank Pekao SA, I O. w Zduńskiej Woli 70 1240 3305 1111 0010 5525 9935, z dopiskiem: na ratowanie nagrobków.

Głównym organizatorem kwesty było Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przy współpracy z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

 

tekst: J. Stulczewski
fot.: J. Pawłowska/A. Woźnicki