Za nami IX Miasteczko Złotnickiego, 16.06.2024

Towarzystwo » Za nami IX Miasteczko Złotnickiego, 16.06.2024

Za sprawą Miasteczka Złotnickiego zduńskowolanie mogli przenieść się w czasie. Po raz 9. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przygotowało wydarzenie o charakterze edukacyjno-wystawienniczym, prezentujące zanikające tradycje rzemieślnicze i fabrykanckie Zduńskiej Woli.

Na potrzeby przedsięwzięcia, wpisującego się jako wydarzenie towarzyszące w Dni Zduńskiej Woli, część ulicy założyciela miasta Stefana Złotnickiego zmieniła się w bulwar z przełomu XIX i XX w. Widowisko historyczne mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, przyciągnęło wiele osób, dla których przygotowano warsztaty i pokazy rzemieślnicze, np. szewskie, krawieckie, odlewnicze oraz dioramy historyczne. Tradycyjnie czas umilił występ Kapeli Podwórkowej „Webry”. Za sprawą Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach zaprezentowany został zabytkowy samochód marki Studebaker Light Si (wersji kareta). Była to przestronna luksusowa limuzyna dla ludzi zamożnych, napędza sześciocylindrowym silnikiem benzynowym. W rolę odtwórców historycznych wcielili się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli wspierani przez Stowarzyszenie Historyczne "Gloria Victis", Ludność Cywilną Okolic Wielunia, Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia i Stowarzyszenie Złoty Krzyż. Barwną i bogatą z przeszłości szkołę można było zaprezentować dzięki szczególnemu zaangażowaniu dzieci z Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli działającego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego, a także ich rodziców i nauczycieli-opiekunów. Strażacka Grupa Rekonstrukcyjna OSP z Żabna w powiecie śremskim zademonstrowała swoje umiejętności na sikawce konnej z roku 1907. Dla wszystkich przybywających otwarte było Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz przygotowana została kawiarnia w stylu retro obsługiwana przez członkinie KGW z Sobiepanów. Wydarzenie nie doszłoby do skutku gdyby nie pomoc i współpraca z rzemieślnikami skupionymi w Cechu Rzemiosł Rożnych w Zduńskiej Woli, a także wsparcie ze strony lokalnych samorządów - miasta Zduńska Wola i powiatu zduńskowolskiego.

Wydarzenie w różny sposób wsparli: Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli, Miejskie Sieci Cieplne w Zduńskiej Woli, Fundacja Orlik i Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli.

fot. A. Woźnicki/mojazdunskawola.pl